Gyerekek, akik különleges feladatok elé állítanak bennünket
Részlet Vekerdy Tamás előszavából: “Szokatlan könyvet tart kezében az olvasó. Első pillantásra: „nehéz” szöveget. Aki olvasott más ilyet, annak buddhista szövegek jutnak az eszébe – tibeti buddhisták, szerzetesek szent szövegei –, melyek az egész embert átható elme erőfeszítéseit követelik. Ez a szöveg tudatunkat akarja tágítani, iskolázni. Olvassuk, és könnyedén elszédülünk. Miről is van itt szó? Nem a gyerekeinkről fogunk itt hallani? Éppenséggel azokról, akikkel gondunk van – a nehéz gyerekekről? Mintha itt rólunk lenne szó, még a gyerekekről szóló fejezetekben is, a mi figyelmünkről, a mi koncentrációs lehetőségeinkről, a mi belső tartásunkról.
Az ember talán azt mondogatja magában: nem értem, nem értem – aztán egyszerre: Á! Felvillan valami! Minden nevelés önnevelés – mondja Rudolf Steiner.
Önnevelésre buzdít ez a könyv, mert ez teszi lehetővé azoknak a feladatoknak a megoldását, melyek elé gyerekeink állítanak minket. Igen, talán kis ördögökké válnak, és nem „normális” gyerekké ezek az öntörvényű csillaggyerekek, ha csak szülői, tanári helyzetünkből fakadó tekintélyünkre támaszkodva akarjuk őket rendre, „megfelelő” magatartásra szorítani.”