A gyermek életében nagy változás történik azzal, hogy óvodás lett. A szűkebb, illetve tágabb családi, baráti környezete mellett egy új közeggel fog találkozni, megismerkedni. Így aztán tágul a világ körülötte, a szocializáció újabb lépcsőjére lép. Más felnőttekkel fogja tölteni napjainak egy részét, és ami nagyon fontos, a többi óvodáskorú gyermekkel. Ebben a helyzetben nagyon sokat tanul majd a világról. Rengeteg új ismerettel és tapasztalattal fog gazdagodni. Ezek is ahhoz segítik gyermekünket, hogy az óvodáskor végére iskolaérett legyen, és megkezdje majd hosszú iskolai életét. Lehet, hogy az első óvodai napok nehezek lesznek, de előbb-utóbb minden kisgyermek megtalálja a helyét és azt a felnőttet, azokat a gyerekeket, akikkel nagyon jól fogja érezni magát. Sok türelemre, megértésre, kitartásra és főleg szeretetre lesz szüksége a szülei részéről, de ők felnőttként tudják, hogy ez az élet rendje.
Ebben a könyvben a gyermek óvodai életének legfontosabb eseményeit, fejlődésének legjelentősebb állomásait tudjuk dokumentálni, nyomon követni. A gyermekkel együtt tölthetjük ki, fényképeket, rajzokat ragaszthatunk bele, megőrizve így az óvodáskort követően egyre halványuló emlékeket. AMegnőttem, óvodás lettem című kiadványt Szalontai Judit, a Fővárosi Gyakorló Óvoda egykori vezetője állította össze.
„Kedves Szülők!
Ennek a füzetnek összeállításával az volt a célom, hogy később könnyebben idézhessék fel gyermekük életének egyik legmeghatározóbb idejét, az óvodáskort.
Három-négy év nagyon hamar elszalad az ember életében, sok mindenre nem is emlékszünk vissza. Azonban, ha gyermekük óvodában eltöltött időszakát nyomon követik a füzet segítségével, vele együtt töltik ki, képeket, rajzokat helyeznek el benne, megőrződnek az óvodás élet mindennapjai.
Később gyermekük is rácsodálkozhat iskolásként vagy már felnőttként óvodáskori önmagára. Amikor pedig ő is szülővé válik, gyermekével együtt tekinthet vissza arra az időszakra, amikor óvodás volt.
Hiszem, hogy kedves, akár elfeledett pillanatokat, történeteket, régi óvodástársakat lehet majd felidézni e kis füzet segítségével.”
Szalontai Judit
óvodapedagógus