Iskolateremtő könyv, a családterápia klasszikus, felívelő korszakából. Szerzője is világhírű, amerikai-magyar, aki ezzel a kötettel nemcsak új gyakorlatot teremtett, hanem elméletet is, számos új fogalommal.
Mi az a láthatatlan lojalitás? A lojalitás – hűség. Sok éven át az emberpalánta gondviselőinek külső támogatása nélkül életképtelen. Mondhatjuk, hogy hűségbe születik, egy felfelé irányuló viszonyba, ahol sokkal többet kap, mint amit adhatna. Ez a „függőleges lojalitás” a növekedés során konfliktusba kerül az izmosodó kortársi elköteleződésekkel. Ami kialakul: ezerszer láthatatlanabb, ám milliószor erősebb a pókhálónál. Hazudhatunk függetlenséget, de valójában kapcsolataink közege – a kontextus – alapvetően befolyásolja döntéseinket, választásainkat, teljesítményünket. Ennek patológiájával foglalkozik a kontextuális családterápia.
Böszörményi-Nagy Iván ahhoz a kutatói generációhoz tartozik, amelyik a szkizofrénia okát kísérelte megtalálni a családi viszonyokban, a rendszerelmélet eszközével. Az nem sikerült, viszont – Columbushoz hasonlóan –fölfedeztek közben egy új világot, a család világát. A személyköziség számtalan addig ismeretlen fiókját tárták fel – és az egyik legkülönlegesebbet mind közül ez a kötet tárja az olvasó elé.
A szorongás, az erőszak félelme és az alapvető értékek kihívása korában élünk. Előítélet-hullámok veszélyeztetik a bizalmunkat egymásban, és a társadalom iránti lojalitásunkat is. A tévé és más médiák talán túlságosan is kihatnak a kortárs fiatal nemzedékekre. Már nem csak beszélnek a „generációs szakadékról”, és az ember eltöpreng, vajon a meghatározó családi tapasztalat már elavult és lényegtelen?