Az első közlés a hipnotikus időtorzításról 1948-ban jelent meg. Ebben és a rákövetkező öt további tanulmányában dr. L. F. Cooper nagyon konkrétan bizonyította: jelentős különbség van a becsült (látszólagos) és az objektív (órával ellenőrzött) időtartam között. Közismert, hogy ez önmagában nem ritka jelenség. Előfordulhat erősen feszült helyzetekben (mint például egy heves ütközet), álmodáskor, bizonyos gyógyszerek (például meszkalin) hatása alatt. Dr. Cooper azonban kifejezetten az idő szubjektív lassulására szorítkozott, meghatározott hipnotikus technikákkal előidézett állapotokban.
Coopernek ezt a korai kutatását sok kritika érte. Többek között például az, hogy egy összetett pszichés folyamatot szemantikai (jelentéstani) módon próbál megmagyarázni; azután szemére vetették, hogy pszichológiai felfogása rendkívül naiv, és hogy amit ő a tanulás facilitálásának (olykor tanulási hatékonyságnak) hisz, azt nem az időtorzításban bennfoglalt tényezők okozzák (már csak azért sem, mert ezeket a tényezőket még senki sem írta le pontosan).
Kritikák ide vagy oda, hamarosan nyilvánvaló lett, hogy a tanulási hatékonyság egész problémája – és mögöttes tényezői – kerülnek itt az érdeklődés homlokterébe. Cooper fogalmazta meg, milyen körülményeket kell tekintetbe venni bármilyen, a tanulás folyamatáról végzett további kísérletes vizsgálatban. Ez jelentős, lényegi hozzájárulása, és elsődleges fontosságú. A kísérletei óta nem vitatható, hogy az időérzékelés megváltoztatásával elérhető a mentális aktivitás felgyorsítása. Ezt a helyzetet lehet tovább vizsgálni különféle filozófiai, pszichológiai és pszichiátriai nézőpontból. Mindenképpen el kell ismernünk azt a termékeny szorgalmat, amivel az utóbbi hat évtizedben Cooper kutatta és fejlesztette ezt a koncepciót.
A hipnotikus időtorzítás egyfajta manipuláció az idővel. Terápiás lehetőségeit Erickson egy Cooperrel közös tanulmányban írta le, már 1950-ben; a jelen tanulmány második részében ezt tovább részletezi és jelentős szemléltető esetanyaggal is illusztrálja. Hangsúlyozza, hogy ezt a nagyon speciális hipnotikus technikát a terapeuta adjuvánsként alkalmazhatja a páciense gyors és hatékony segítésére.