Anyanyelvi kompetenciafejlesztő munkafüzet 7 része a Balázsi József Attila Hasonlatszótár. A magyar nyelv régi és új szóláshasonlatai című, a Tinta Könyvkiadónál 2017-ben megjelent szótárának anyagára épül. E kézikönyv 1220 címszó alatt nyelvünk 4168 szóláshasonlatát értelmezi 4638 népköltészeti, szépirodalmi vagy sajtónyelvi példával illusztrálva, 683-nak megadva a szinonimáját, 703-nak pedig az antonimáját is.
A munkafüzet 48 különféle gyakorlatot tartalmaz, amelyek a hasonlatok és a szóláshasonlatok gazdag jelentéskörét és használatát világítják meg. 41 a mindennapi szóláshasonlatokat dolgozza fel, 7 pedig az irodalmi hasonlatok (Mikes Kelemen, Petőfi Sándor, Jókai Mór, Krúdy Gyula, Márai Sándor, Lewis Carrol) kimeríthetetlen világába is elkalauzolja az érdeklődőt. A magyar szóláshasonlatokkal kapcsolatos ismeretek elsajátításának megkönnyítése érdekében az egyes feladatok vagy egy-egy jelentésmező frazémáit dolgozzák fel, vagy valamely közös elemüknek köszönhetően említhetők egy csoportban, mint például szellemi képességek (olyan a feje, mint a rosta), termet (akkora vmi, mint egy bolhavese), állatok (lop vki, mint a tolvaj szarka), tulajdonnevet tartalmazó hasonlatok (beállít vki vhova, mint Pilátus Debrecenbe), időjárással kapcsolatosak (elázik vki, mint egy ürge), bibliaiak (áll vki, mint Bálám szamara) stb. A kötetet megoldókulcs és az irodalmi források jegyzéke zárja.
A munkafüzet anyagának sokoldalú feldolgozása éppen a feladatok említett sokrétűsége révén lehetséges: mind egyéni (otthoni), mind csoportos (iskolai) munkára alkalmas.